Çocukların derin ve düşündürücü konuşmalar yapmalarına yardımcı olmak mümkün. Doğru cevaplar vermek için ter dökmek yerine, bir grup çocuğun konuşmasını zenginleştirmeye ne dersiniz? Çifel Uygulayıcılığa Giriş eğitimi ile felsefe kolaylaştırıcılığının yöntemlerini öğrenin.

Eğitime başvuru yapmak için sayfanın en altında bulunan formu doldurabilirsiniz. Form yalnızca kayıt dönemlerinde doldurulabilir.

 • Formu doldurduğunuzda eğitimin başlamasından önce çevrimiçi olarak gerçekleşecek tanışma toplantısına bir Zoom davetiyesi alacaksınız.
 • Kesin kayıtlar tanışma toplantısından sonra alınacaktır.

Amaç

Çifel Uygulayıcılığa Giriş eğitiminin amacı ilgili kişileri Çocuklarla Felsefe yöntemleri ile tanıştırmak ve öğrencilerle uygulama denemeleri yapmaları için gerekli altyapıyı sağlamaktır.

Bu eğitimde katılımcılar,

 • Sorgulama Topluluğunda katılımcı olma deneyimini yaşarlar,
 • Felsefenin ve Çocuklarla Felsefenin ne olduğu hakkında farkındalık kazanırlar,
 • Çocuklarla Felsefenin normlarını ve diğer etkinlik türlerinden nasıl ayrıldığını öğrenirler,
 • Bir Sorgulama Topluluğuna kolaylaştırıcılık yapmalarına yardımcı olacak pratik bilgilere sahip olurlar,
 • Çocuklarla Felsefe etkinliklerinde kullanılabilecek farklı materyal tipleri hakkında bilgi sahibi olurlar,
 • Yeni materyaller bulabilecek bakış açıları kazanırlar,
 • Bir materyal ile ilgili felsefi bir soru sorabilmenin yöntemlerini öğrenirler,
 • Derin sorular oluşturma konusunda deneyim kazanırlar.
 • Eleştirel düşünme normları hakkında giriş düzeyinde bilgi sahibi olurlar.

İçerik

Eğitim iki farklı parçadan oluşuyor: Sunumlar ve Uygulamalar.

Sunumlar katılımcılara uygulama yapmak için gerekli en kritik bilgileri aktarmayı amaçlıyor. Binlerce saat sınıf içi deneyimden süzülmüş yoğun ve rafine paylaşımlar ile katılımcılar Çifel alanında sağlam temeller atıyorlar.

Uygulamalarda ise Ediz Dikmelik kolaylaştıcılığında birlikte felsefe yapıyor ve Sorgulama Topluluğunda katılımcı olma deneyimini yaşıyoruz. İçerikleri özenle seçilmiş her uygulama Çifel kolaylaştırıcılığı ile ilgili önemli noktaların deneyimlenerek öğrenilmesini sağlıyor.

Çifel Uygulayıcılığa Giriş Eğitimi katılımcı yorumları

Akademisyen olarak uzun yıllardır çocuklarla çalışmaktayım. Amacım küçük çocuklara, lisans öğrencilerime sorgulama ve araştırma alışkanlığı kazandırmak. Ediz hocamın eğitimine katılma kararı verdiğimde bu konuyla ilgili olarak temas ettiğim çocuklara ve gençlere faydalı olabileceğim düşüncesine sahiptim. Ancak beklentimin üstünde bir eğitim aldım çünkü bana sadece iş hayatımda değil aynı zamanda özel hayatımda da çok fazla şey kattı. İyi ki bu eğitime katılmışım. (Emine, 42)

Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi’nin uygulamaya yönelik bölümünün, öykülerden ve mitolojiden beslenmesinin, bir yazar olarak beni etkilediği kadar çocukları da etkileyeceğini düşünüyorum. Uygulama bölümü; havada soruların ve fikirlerin uçuştuğu bir oyun gibiydi. Cevaplar bulmayı sevdiğimizi ama soru sormayı bilmediğimizi fark ettim bu atölyede. Cevaplar bulmak güzeldir ama doğru ve etkili soru sormak da zihin açıcıdır. Ediz Dikmelik’in ustalığının, kurgularımda ve etkinliklerimde yol gösterici olacağına inanıyorum. Aynı ilham verici etkinin çocukları da sarıp sarmayalayacağını, onları, düşünen, soru sormaktan, sorgulamaktan çekinmeyen bireylere dönüştüreceğine eminim. (Pınar, 43)

Detaylar

Eğitmen: Ediz Dikmelik
Tanışma toplantısı: 24 Kasım 2022 Perşembe 20:00 – 21:00
Başlangıç tarihi: 28 Kasım 2022 Pazartesi
Oturum zamanı: Her Pazartesi 20:00 – 21:30
Oturum yeri: Zoom
Toplam eğitim süresi: 20 saat (8 oturum)
Eğitim ücreti: 2500 TL