Çocuklara felsefe dersi anlatmak yerine felsefe yapmalarına yardımcı olmaya ne dersiniz?

Çocuklarla Felsefe kolaylaştırıcıları olarak okul öncesinden başlayarak her yaştan çocuğun küçük gruplar içinde felsefe konuşmalarını sağlıyoruz. Gelişim seviyelerine uygun konular hakkında gerçekleştirdiğimiz bu grup konuşmalarıyla hem düşünme hem de grup içi iletişim becerilerini geliştiriyoruz. Çocukların hali hazırda düşündükleri ve merak ettikleri konuları ele alıyor, yetişkinlerin cevaplarını aktarmayı değil, birbirleriyle konuşmalarını ve kendi düşüncelerini oluşturmalarını amaçlıyoruz. Bu etkinlikler çocuklar tarafından çok seviliyor.

Yıllarımı okullarda ve okul dışı etkinliklerde çocuklarla felsefe yaparak geçirdim. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise gruplarına 2000 ders saatinin üzerinde felsefe kolaylaştırıcılığı yaptım. Bu eğitimde, öğrendiklerimi ve bakış açımı bu işe yeni başlayanlarla paylaşıyorum. Kitabım Sorgulayan Çocuklar‘da yer alan teorik bakış açısını temel alacak ve pratik tavsiyelere odaklanacağız. Çifel Uygulayıcılığa Giriş eğitimi ile okullarda ve sosyal ortamlarda felsefe kolaylaştırıcılığı yapabilmenin yöntemlerini öğreneceksiniz.


Eğitime başvuru yapmak sayfanın en altında bulunan formu doldurabilirsiniz.

 • Formu doldurup gönderdikten sonra karşınıza gelen onay ekranında bir Whatsapp grubuna davet bağlantısı bulacaksınız.
 • Bu bağlantıya tıklayarak gruba katılmanız gerekmekte. Başvurduğunuz eğitim ile ilgili tüm duyurular söz konusu Whatsapp grubundan yapılır.
 • Kesin kayıtlar tanışma toplantısından sonra, eğitimin başlamasından yaklaşık bir hafta önce alınır.

Amaç

Çifel Uygulayıcılığa Giriş eğitimi yetişkinlerin Çocuklarla Felsefe yöntemleri ile tanışmalarını ve çocuklarla uygulama denemeleri yapmak için ihtiyaç duydukları altyapıyı sağlamayı amaçlar. Bu eğitim katılımcıların aşağıdaki becerileri edinmelerini sağlar:

 • Çocuklarla Felsefenin ne olduğunu açıklayabilme,
 • Felsefenin ne olduğu hakkında bazı görüşleri açıklayabilme,
 • Çocuklarla Felsefenin normlarını betimleyebilme,
 • Çocuklarla Felsefenin diğer etkinlik türlerinden nasıl ayrıldığını tarif edebilme,
 • Grup olarak felsefe yapmaya uygun sorular oluşturabilme,
 • Çocuklarla Felsefe etkinliklerinde kullanılan farklı materyallerin avantaj ve dezavantajlarını listeleyebilme,
 • Grup tartışmalarına kolaylaştırıcılık yapanların sıklıkla karşılaştıkları problemleri ve çözüm yöntemlerini listeyelebilme,
 • Grup tartışmaları için gerekli davranışları tanımlama,
 • Grup tartışmaları için gerekli davranışları gösterme.

Bu eğitim katılımcıların aşağıdaki deneyimleri yaşamalarını sağlar:

 • Felsefe ile ilgilenen işbirlikçi bir grubun parçası olma,
 • Bir Sorgulama Topluluğunda yapıcı ve işbirlikçi tartışma,
 • Tartışılan konular hakkında farklı bakış açılarına maruz kalma,
 • Küçük gruplarda tartışma soruları hazırlama,
 • Kafa karışıklığı karşısında rahat ve güçlü olma.

İçerik

Eğitim üç farklı parçadan oluşuyor: Sunumlar, Tartışma ve Uygulamalar.

Sunumlar katılımcılara uygulama yapmak için gerekli en kritik bilgileri aktarmayı amaçlıyor. Binlerce saat sınıf içi deneyimden süzülmüş yoğun ve rafine paylaşımlar ile katılımcılar Çifel alanında sağlam temeller atıyorlar.

Tartışma kısmında sunumlar hakkında katılımcıların oluşturduğu soruları inceliyor ve olası cevapları konuşuyoruz. Bu kısım katılımcıların merak ettikleri noktalarda ilerleme göstermelerini sağlıyor.

Uygulamalarda ise Ediz Dikmelik kolaylaştıcılığında birlikte felsefe yapıyor ve Sorgulama Topluluğunda katılımcı olma deneyimini yaşıyoruz. İçerikleri özenle seçilmiş her uygulama Çifel kolaylaştırıcılığı ile ilgili önemli noktaların deneyimlenerek öğrenilmesini sağlıyor.

Katılımcı yorumları

Akademisyen olarak uzun yıllardır çocuklarla çalışmaktayım. Amacım küçük çocuklara, lisans öğrencilerime sorgulama ve araştırma alışkanlığı kazandırmak. Ediz hocamın eğitimine katılma kararı verdiğimde bu konuyla ilgili olarak temas ettiğim çocuklara ve gençlere faydalı olabileceğim düşüncesine sahiptim. Ancak beklentimin üstünde bir eğitim aldım çünkü bana sadece iş hayatımda değil aynı zamanda özel hayatımda da çok fazla şey kattı. İyi ki bu eğitime katılmışım.

Emine, 42

Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi’nin uygulamaya yönelik bölümünün, öykülerden ve mitolojiden beslenmesinin, bir yazar olarak beni etkilediği kadar çocukları da etkileyeceğini düşünüyorum. Uygulama bölümü; havada soruların ve fikirlerin uçuştuğu bir oyun gibiydi. Cevaplar bulmayı sevdiğimizi ama soru sormayı bilmediğimizi fark ettim bu atölyede. Cevaplar bulmak güzeldir ama doğru ve etkili soru sormak da zihin açıcıdır. Ediz Dikmelik’in ustalığının, kurgularımda ve etkinliklerimde yol gösterici olacağına inanıyorum. Aynı ilham verici etkinin çocukları da sarıp sarmayalayacağını, onları, düşünen, soru sormaktan, sorgulamaktan çekinmeyen bireylere dönüştüreceğine eminim.

Pınar, 43

Güncel organizasyon detayları

Eğitmen: Ediz Dikmelik
Eğitim başlangıç tarihi: 20 Eylül 2023 Çarşamba
Eğitim bitiş tarihi: 1 Kasım 2023 Çarşamba
Oturum zamanı: Her Çarşamba 21:00 – 22:30
Oturum yeri: Zoom
Toplam eğitim süresi: 16 saat (7 oturum)
Toplam eğitim ücreti: 5280 ₺