Çocuklarla Felsefe alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız İleri Uygulayıcılık eğitiminde buluşalım! 2000 saatin üzerinde sınıf içi kolaylaştırıcılık deneyimi sayesinde ortaya çıkan etkinlik tasarımı, kolaylaştırıcılık ve uyaran bulma tekniklerini Çifel İleri Uygulayıcılık Eğitimi sayesinde öğreneceksiniz.

Her katılımcının etkinlik planı hazırlayıp kolaylaştırıcılık yapacağı İleri Uygulayıcılık eğitiminde pratik konulara olduğu kadar özenle seçilen bazı teorik konulara da odaklanıyoruz. Etkinliklerinizin standartlarının yükselmesi ve kendinize güvenerek kolaylaştırıcılık yapmanız bu eğitimin en önemli çıktılarından olacak.

Sınıflarda konuştuğumuz konular hakkında farklı soruları birbirinden nasıl ayırabileceğinizi, yönlendirici olmadan nasıl etkinlik planı hazırlayabileceğinizi, katılımcılar arası gerilimi arttırmadan nasıl çatışma yaratabileceğinizi ve daha fazlasını bu eğitimde konuşuyoruz.

Eğitime başvuru yapmak için sayfanın en altında bulunan formu doldurabilirsiniz. Form yalnızca kayıt dönemlerinde doldurulabilir.

 • Formu doldurduğunuzda eğitimin başlamasından önce çevrimiçi olarak gerçekleşecek tanışma toplantısına bir Zoom davetiyesi alacaksınız.
 • Kesin kayıtlar tanışma toplantısından sonra alınacaktır.

Amaç

Çifel İleri Uygulayıcılık eğitiminin amacı Çocuklar için Felsefe uygulayıcılarının kolaylaştırıcılık ve ders hazırlığı becerilerini geliştirmektir.

Bu eğitimde katılımcılar,

 • Uyaran bulurken ve hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenirler,
 • Etkinlik tasarımı yaparken odaklanılması gereken en önemli kısımları öğrenirler,
 • Etkinlik tasarımı için harcadıkları zamanı en etkili şekilde kullanmayı öğrenirler,
 • Etkinlik tasarımı yapma deneyimi kazanırlar,
 • Sorgulama Topluluğunda kolaylaştırıcılık yaparken sıkça karşılaşılan zorlukları ve çözüm yöntemlerini öğrenirler,
 • Sorgulama Topluluğunda kolaylaştırıcılık yapma deneyimi kazanırlar,
 • Kolaylaştırıcılık performansları hakkında grup ve eğitmen geri bildirimi alırlar.
 • Etkinlik tasarımlarını ve kolaylaştırıcılık becerilerini nasıl geliştireceklerini öğrenirler.
 • İşbirlikçi bir çalışma sonucunda ortaya çıkmış rafine bir etkinlik planına sahip olurlar.

İçerik

Eğitimin ilk aşamasında Ediz Dikmelik etkinlik hazırlığı, uyaran bulma ve kolaylaştırıcılık hakkında geliştirdiği teknik ve normları paylaşıyor.

İlerleyen haftalarda ise katılımcılar teker teker uygulama yapıyorlar. Her hafta bir katılımcı etkinlik tasarımı yapmış olarak geliyor ve tüm katılımcıların dahil olduğu bir Sorgulama Topluluğunda kolaylaştırıcılık yapıyor. Hemen ardından gruptan ve eğitmenden geri bildirim alıyor. Kalan zamanda tasarlanan etkinliğin nasıl geliştirilebileceği hakkında birlikte düşünüyoruz.

Çifel İleri Uygulayıcılık Eğitimi katılımcı yorumları

Katıldığım bir çok P4C eğitiminden edindiğim tecrübeyle söyleyebilirim ki, Ediz’i seçmemin nedenleri çok. Felsefe ögretmeni, 1500 saati aşan Çocuklar İçin Felsefe deneyimine sahip olması, P4C pedagosijini içselleştirmiş ve Felsefeyi entegre edebilmiş olması. Katılımcılara uygulama,tasarım hazırlama fırsatı sunması ve uygulamanın tüm aşamalarında hemen dönüt vermesi. İçerik hazırlama ve uyaran geliştirmede de zengin bir perspektife sahip olmasından dolayı herkese tavsiye ederim. Eğitim süreci boyunca göstermiş olduğu iş etiği ve nezaketinden dolayı da ayrıca tebrik ederim.
Dila, 34

“Çocuklar İçin Felsefe” atölyesinin en büyük katkısı, bir sorgulama topluluğunun ne gibi özelliklere sahip olduğunun benimsenmesi, uyan seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konuları oluyor. Hepimiz öğretmen olarak diyoruz ki “Buna benzer etkinlikler sınıfımızda yapıyoruz.” Emin olun ki bu eğitimden sonra yaptığımız etkinliğin bir felsefe etkinliği olmadığını ( farklı bir alana hizmet eden değerli bir etkinlik olduğunu ) anlayacaksınız. Bir uyaran (kitap, film, görsel vb) seçiminde nelere dikkat edilir? Her kitap felsefeye uygun mudur? Yaratıcı düşünme becerilerini geliştiren sorulardan ayır edici noktaları nelerdir? Tüm bu sorulara doyurucu cevap alabileceğiniz ve uygulama deneyimini tadabileceğimiz bir atölye.
İlke, 34

Detaylar

Eğitmen: Ediz Dikmelik
Tanışma toplantısı: 24 Kasım 2022 Perşembe 20:00 – 21:00
Başlangıç tarihi: 28 Kasım 2022 Pazartesi
Oturum zamanı: Her Pazartesi 21:45 – 23:45
Oturum yeri: Zoom
Toplam eğitim süresi: 20 saat (10 oturum, değişkenlik gösterebilir)
Eğitim ücreti: 3000 TL