Standart eğitim modelleri çocuklara okumayı, sayı saymayı, enstrüman çalmayı ve savaşların sebeplerini öğretmekte oldukça etkili, ancak sorgulamayı öğretmekte başarılı olamıyorlar. Eğer çocuklarımızın sorgulayan bireyler olmalarını istiyorsak okulun ve olağan eğitimin dışında bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Çocuklarla Felsefe atölyeleri öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmeyi ve bağımsız düşünebilen insanlar olmalarını amaçlıyor.

Çocuklarla Felsefe atölyelerine düzenli katılımın eleştirel düşünme ve takım çalışması becerilerini arttırdığı çok sayıda bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuştur. 1Trickey, S., & Topping, K. J. (2004). ‘Philosophy for children’: A systematic review. Research papers in Education19(3), 365-380. 2Siddiqui, N., Gorard, S., & See, B. H. (2017). Non-cognitive impacts of philosophy for children (pp. 1-49). School of Education, Durham University.

Eğitime başvuru yapmak için sayfanın en altında bulunan formu doldurabilirsiniz. Form yalnızca kayıt dönemlerinde doldurulabilir.

 • Formu doldurduğunuzda eğitimin başlamasından iki hafta önce çevrimiçi olarak gerçekleşecek tanışma toplantısına bir Zoom davetiyesi alacaksınız.
 • Eğitimin başlamasından bir hafta önce bir deneme dersi yapacağız.
 • Kesin kayıtlar deneme dersinden sonra alınacaktır.

Amaç

Çocuklarla Felsefe atölyelerinin amacı öğrencilerimizin düşünme becerilerini geliştirmektir. Bu atölyelerde öğrenciler filozofları ve düşünme akımlarını öğrenmek yerine bir kolaylaştırıcının yardımıyla önemli ve ilginç buldukları konular hakkında grup diyaloğu aracılığıyla felsefe yaparlar. Atölyeler küçük gruplarda işbirlikçi diyalog aracılığıyla gerçekleşir ve dinleme, sıra bekleme ve empati gibi grup diyaloğu için gerekli becerilerin içselleştirilmesini sağlar.

Bu eğitimde katılımcılar,

 • Önemli konular hakkında akıl yürütme pratiği yaparlar,
 • Yetişkinlerin fikirlerini takip etmek yerine kendi düşüncelerini oluşturma pratiği yaparlar,
 • Grup olarak konuşmak için gerekli dinleme becerilerini geliştirirler,
 • Grup olarak konuşmak için gerekli sıra bekleme becerilerini geliştirirler,
 • İşbirliği içinde fikir savunmayı ve çatıştırmayı öğrenirler,
 • Kafa karışıklığı karşısında rahat ve güçlü olmayı öğrenirler,
 • Derin sorular sormanın yöntemlerini öğrenir ve pratiğini yaparlar.

Atölye içeriği

Çoğu oturuma yaş grubuna uygun bir materyali birlikte deneyimleyerek başlarız. Hikaye okuma ya da fotoğraf inceleme gibi bir etkinlik bizi felsefi diyalog ortamına hazırlar.

Başlangıç kısmında konumuzu ve odaklanmak istediğimiz soruyu belirledikten sonra felsefi diyalog başlar. Etkinliğimizin çoğu düşünerek ve konuşarak geçer. Örneğin özgürlüğü konu aldığımız haftada, istediği her şeyi yapamayan birinin özgür olup olmadığını konuşuruz. Konuşma ilerledikçe özgürlüğün tam olarak ne olduğunu çözmeye çalışırız. Bu konuda argümanlar oluşturmaya gayret ederiz.

Çocuklarla Felsefe atölyeleri içinde amacımız konuştuğumuz konu hakkındaki nihai doğru cevaba ulaşmak değildir. Bunun yerine soru hakkında ilerleme göstermeye çalışırız. Öğrenciler kendi düşüncelerini oluşturmaya ve bunları oturumdan sonra geliştirmeye teşvik edilir.

Yıl boyunca aşağıdaki konuları (ve daha fazlasını) ele alacağız:

İlkokul atölyesinde:

 1. Mutluluk
 2. Özgürlük
 3. Teknolojinin önemi
 4. Cesaret
 5. İfade özgürlüğü
 6. Gerçeklik
 7. Yalnızlık
 8. Çalışma

Ortaokul atölyesinde:

 1. Hayvan hakları
 2. Ölümsüzlük
 3. Sevgi
 4. Demokrasi
 5. Bilgisayar oyunları
 6. Savaş
 7. Zaman yolculuğu
 8. Zeka

Çocuklarla Felsefe atölyeleri katılımcı yorumları

Bu felsefe denilen şeyde farklı bir dünyaya giriyorsun bence deneyin. (Can, 9)

Gerçekten çok iyi bir etkinlik bence hemen başlamalısınız. (Sude, 8)

Hiçbir zaman boş kalmıyoruz konu devam ediyor ve durmadan düşünüyoruz. (Ece, 12)

İlerde olaylara başka açılardan bakmanı sağlar. (Mert, 11)

Rahatlıkla bir çocuğun alabileceği en iyi eğitimlerden biri olduğunu ve bu eğitimi verebilecek en donanımlı kişiyle olacaklarını söyleyebilirim. (Tuğçe, 41)

Çocukların istemedikleri atölyelere veya kurslara sadece ebeveyni istiyor diye zorla gönderilmesine tamamen karşı bir birey olduğum halde eğer çocuğumu zorlamam gerekseydi sadece bu atölye için zorlardım. İyi ki öyle bir şeye ihtiyacım kalmadı, kalsa yapardım:) (Hülya, 38)

Detaylar

İlkokul atölyesi

Program tasarımı: Ediz Dikmelik
Kolaylaştırıcı: Ediz Dikmelik
Tanışma toplantısı: –
Deneme dersi: –
Başlangıç tarihi: –
Oturum zamanı: –
Oturum yeri: –
Dönem süresi: –
Dönem ücreti: –

Ortaokul atölyesi

Program tasarımı: Ediz Dikmelik
Kolaylaştırıcı: Ediz Dikmelik
Tanışma toplantısı: –
Deneme dersi: –
Başlangıç tarihi: 29 Kasım 2022 Salı
Oturum zamanı: Her Salı 18:45 – 19:45
Oturum yeri: Zoom
Dönem süresi: 8 hafta
Dönem ücreti (8 hafta için): 1800 TL


 • 1
  Trickey, S., & Topping, K. J. (2004). ‘Philosophy for children’: A systematic review. Research papers in Education19(3), 365-380.
 • 2
  Siddiqui, N., Gorard, S., & See, B. H. (2017). Non-cognitive impacts of philosophy for children (pp. 1-49). School of Education, Durham University.