Gözümün nuru kitabım Sorgulayan Çocuklar: Çocuklarla Felsefe Elkitabı sonunda çıktı. Yaklaşık on yıldır Çocuklarla Felsefe alanının içindeyim ve son beş yıldır da neredeyse her gün felsefe konuşmak için çeşitli yaşlardan öğrencilerle buluşuyorum. İçeriğe kaynak oluşturan çalışmaların uygulanması ve kitabın yazılması birleştiğinde yıllara yayılan bir sürecin ürünü herkesin erişebileceği biçimini aldı. Kitapçılardan edinebileceğiniz gibi online olarak da sipariş verebilirsiniz.

Bu kitap bir çocuk kitabı değil. Düşünme eğitimi ile ilgilenen yetişkinler için yazıldı. Amacım Çocuklarla Felsefe programının yaklaşımını, yöntemlerini, standartlarını ve Türkiye bağlamında uygulanmasını açıklamak. Çocuğunu felsefe ile tanıştırmak isteyen veliler program seçerken nelere dikkat edeceklerini, eğitimciler yenilikçi bir eğitim yöntemini, felsefeciler çocuklarla nasıl uygulamalar yapıldığını, kolaylaştırıcı adayları ise yıllar içinde edindiğim ipuçlarını öğrenmek için kitaptan faydalanabilirler.

Kitapla ilgili önemli noktalardan biri, içinde herhangi bir etkinlik planının yer almıyor olması. Çocuklar için Felsefe alanında günümüzdeki eksikliğin etkinlik planlarına ulaşmak değil, bu planları yüksek standartlar dahilinde uygulamak olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple normlara, yöntemlere ve uygulamada ortaya çıkabilecek problemlere odaklanmak istedim.

Sorgulayan Çocuklar‘da soru oluşturma hakkında muhtemelen Türkçe yazılmış en ayrıntılı yazıyı, neden tüm çocukların filozof olmadığını, Sorgulama Topluluğunun standartlarını, Türkiye’de Çocuklarla Felsefe’nin geleceği hakkındaki tahminlerimi, felsefenin ne olduğu hakkındaki tartışmalı iddialarımı bulacaksınız. Başkalarından öğrendiğim ve okuduğum şeylerin ötesine geçmeye, sınıf içinde geçirdiğim binlerce saate dayanan görüşler ve öneriler sunmaya çalıştım. Kitabın literatüre kuvvetli bir katkı olduğunu düşünüyorum.

Umarım faydalanırsınız. Sorgulayan Çocuklar hakkındaki yorumlarınız ve geri bildirimlerinizi merak ediyorum. İletişim sayfasındaki form aracılığılıyla yorumlarınızı paylaşırsanız beni mutlu edersiniz.

  • ediz dikmelik sorgulayan çocuklar
  • ediz dikmelik sorgulayan çocuklar
  • ediz dikmelik sorgulayan çocuklar
  • ediz dikmelik sorgulayan çocuklar
  • ediz dikmelik sorgulayan çocuklar