Her yıl az sayıda gerçekleştirdiğimiz Çocuklarla Felsefe Uygulayıcı Eğitimi için kayıt kabul etmeye başladık. 27 Nisan 2021 Salı günü, saat 20:00’de tanışma toplantımız var. Eğitimin ilk buluşması 4 Mayıs 2021’de gerçekleşecek. 8 hafta boyunca her Salı toplanıyor olacağız.

Eğitimin amacı ilgili kişileri Çifel ile tanıştırmak ve uygulama denemeleri yapmaları için gerekli altyapıyı sağlamak. Yeni başlayanları kendi kendilerine ilerleme potansiyelleri olan düzgün bir patikaya yerleştirmeyi hedefliyorum. Uygulama deneyimine sahip olan kişilerin de takıldıkları ve zorlandıkları noktalar hakkında yardım alabilecekleri bir içerik oluşturdum. Çifel ve felsefe ile dolu, anlamlı ve keyifli 20 saat geçireceğiz.

Bu eğitim Çocuklarla Felsefe alanında derinleşmek isteyenler için düzenlediğimiz İleri Uygulayıcılık Eğitimi için bir önkoşul. Aynı zamanda kaynak paylaşımları, Çifel sohbetleri ve okuma grupları organize ettiğim Çocuklarla Felsefe Discord Topluluğu’na katılma fırsatı sağlıyor.

Programın içeriği ile ilgili ayrıntıları merak edenler için bir ders izlencesi hazırladım. İçerik ile ilgili çoğu sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz. İzlencede cevap bulamadığınız bir soru olursa İletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Ders izlencesi için tıklayın.

Kayıt için Zikzak Grup’un web sayfasını ziyaret edip kayıt formunu doldurabilirsiniz. Kayıt formu için tıklayın.

Geçmiş eğitimlerden bazı katılımcı yorumları:

Bu program bana, özellikle mitler, güncel gelişmeler ve kitaplar üzerinden çocuklarla ve gençlerle felsefe sohbetleri yapmak; hep birlikte kitaplarım üzerinden yepyeni sorular ve cevaplar üretmek için müthiş bir rehber oldu. Programın hem teorik hem uygulamaya yönelik olması, eğitmenimiz Ediz Dikmelik'in her iki açıdan da konuya hakimiyeti, kusursuz organizasyon ve pek tatlı katılımcı profili sayesinde çok keyifli geçen perşembe buluşmalarını özlüyorum doğrusu.

Dilge Güney
İlkgençlik ve Çocuk Kitapları Yazarı

Çocuklar için felsefe eğitiminin yaygınlaşmasının şart olduğunu düşünenlerdenim. Bu eğitimi almayan eğitimciler, benim gibi 5N1K, yaratıcı okuma, yaratıcı düşünme, düşünme becerileri, IB sorgulama basamakları vb. tekniklerle karıştırabilirler. Nitekim ben de ilk dersimde böyle sanmıştım. Ama 3. Kuru da bitirdikten sonra diyorum ki iyi ki yanılmışım ve bu eğitime katılıp Çif'in merkezine inip, aklımın karışmasına, bazen de fikirlerimin yer değiştirmesine izin vermişim. Yetişkin olarak verimli geçen dersleri, sınıfımda da öğrencilerimle uyguluyorum. Grup dinamiğini yükseltirken, dinlenilmeye ve fikrinin değerli olduğunu duymaya hasret kalan çocukları kucaklıyorum. Düşünce pencerelerini araladığı için, geleceğe yaptığım en kalıcı yatırım olduğu için iyi ki katılmışım diyorum her zaman. Tüm eğitimcilerin bu atölye sayesinde alanında en iyisi olma yolunda ilerleyeceğini düşünüyorum. Yol göstericiliği için Ediz hocama ve tüm grup arkadaşlarıma minnettarım.

Ebru Köfter
Okul öncesi öğretmeni

Cevaplar yerine sorulara odaklanarak, bir soru üzerine düşünmeyi ve felsefi kavramları sorgulamayı öğreten, çok keyifl bir eğitim. Felsefeyi merak eden ve eğlenerek öğrenmek isteyen herkese tavsiye ederim. Bu eğitimde öğrendikleriniz sayesinde çocuklara ve gençlere, hayata dair önemli ve değerli felsefik kavramları düşünme ve sorgulama becerisi kazandırabilirsiniz.

Dr. Çiğdem Koşe
Uzman Klinik Psikolog